Uprawa ziół

NAGIETEK nie tylko upiększy nasze zagrody, ale również może dostarczyć rolnikom i działkowcom dodatkowe pieniądze z małej powierzchni gruntu przy niemal zerowych inwestycjach i kosztach założenia plantacji. W celach leczniczych należy używać nasion wyłącznie odmian o pomarańczowych kwiatach, gdyż jedynie taki kolor surowca pozwala na uzyskanie wysokiej ceny. Zakładanie takich plantacji polecamy gospodyniom domowym, szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie domów. Taka lokalizacja wspaniale upiększa zagrodę oraz sprawia, iż kwiaty można zbierać 2-3 godziny dziennie w wolnych chwilach. Nagietek wykazuje działanie regenerujące, gojące, przeciwzapalne, bakteriobójcze i grzybobójcze, a także poprawia prawidłową odbudowę uszkodzonej skóry.
Ciekawostka:
Kwiaty nagietka mogą służyć jako barometr do prognozowania pogody. Jeżeli przed 9.00 płatki kwiatu są rozchylone i ułożone równolegle do ziemi to oznacza to, że w tym dniu nie spadnie deszcz.
POKRZYWA
Najbardziej wartościowy surowcem są liście młodej pokrzywy zbierane w maju i czerwcu ze stanu naturalnego, jednak na założonych plantacjach zbioru dokonuje się od maja do września pamiętając by zbierać surowiec dobrej jakości. Wyznacznikami jakości są: kolor, zawartość łodyg. Kolor powinien być intensywny ciemnozielony, jak najmniej zdrewniałych jasnych łodyg do wysokości pierwszego liścia. Pokrzywa od wieków jest cenionym lekiem wzmacniającym organizm. Wykorzystanie jej do produkcji leków jest wielorakie i wykazuje działanie przeciwinfekcyjne i przeciwanemiczne, przeciw krwotoczne.
Pokrzywa jest jedną z najcenniejszych roślin zielarskich.
MIĘTA PIEPRZOWA jest rośliną wieloletnią. Surowcem, który wykorzystujemy są liście. Od wielu lat uprawia się ją na polskich glebach na szeroką skalę. Mięta z Polski stanowi obecnie na świecie bardzo znany i ceniony produkt, a jej eksport liczy się już w tysiącach ton. Jest to obecnie jeden z podstawowych i największych produktów zielarskich. Mięta działa przeciwpasożytniczo i przeciwskurczowo, natomiast na nieuszkodzoną skórę działa przeciwświądowo. Mentol i olejek miętowy stanowią składniki licznych preparatów leczniczych. Bardzo prosta i korzystna w uprawie.
Zapraszamy do bieżącego przeglądania oferty skupu.Żródło: http://www.flickr.com/photos/38027316@N06

Spółdzielnia prowadzi usługi z zakresu skupu, uprawy, suszenia i pakowania roślin zielarskich – przyprawowych oraz leczniczych.

Pozyskiwanie roślin będzie następowało w następujący sposób:

a) osobista uprawa

Ze względu na brak w powiecie siedleckim uprawianych pól z ziołami w związku z tym w pierwszym okresie działalności spółdzielnia planuje dzierżawę ok. 1.5 h gruntów rolnych z przeznaczeniem na uprawę, co najmniej kilu opłacanych rodzajów ziół /pokrzywa, mięta pieprzowa, rumianek i inne/.

b) skup ziół

Prowadzenie upraw przez Spółdzielnię będzie wzorem do przestawienia się okolicznych rolników na zmianę swojej produkcji roślin. Dostawcami surowców zielarskich będą okoliczni zbieracze ziół, a w kolejnych latach rolnicy prowadzący uprawy ziół w swoich gospodarstwach. W planach spółdzielni jest prowadzenie spotkań edukacyjnych dla okolicznych rolników, w szkołach, świetlicach wiejskich zachęcających do stosowania uprawy.

Z uwagi na fakt bliskiego położenia gospodarstw rolnych i sąsiedztwa z punktem skupu i suszenia ziół Spółdzielni na terenie powiatu siedleckiego /poza siedzibą główną Spółdzielni/ istnieje dostęp do dobrej jakości surowca zbieranego jak również w przyszłości produkowanego przez okolicznych rolników.

Więcej informacji na temat skupu ziół i cennika mozna zobaczyć TU